Mochola, Netart, Net Art, Мохоля, Андрей Мохоля, Гипертекст, Постмодернизм, Nabokov, Nabokow, Postmodernizm, Postmodernism, Postmodern, Hypertext, Hipertext, Hypermedia, Liternet, Intertekstualność, intertekstualny, intertext, Theodor Nelson, Barthes, Nelson Eco, Lyotard, Baudrilliard, Epstein, Saarinen, Kundera, Hrabal, Malthus, Jakobson, Rudnev

Andrei R. Mochola, Русский нет-арт или да-да-нет: Алексей  Шульгин - duma rosyjskiego net artu.

 

 A. R. Mochola  Русский нет-арт или да-да-нет. Szulgin – Epstein – Paschenko: Trzy oblicza runetu

 

Człowiekiem, który od prawie dziesięciolecia nadaje ton rosyjskiej sztuce sieciowej, którego prace stanowią swoiste kamienie milowe na drodze jej rozwoju i o którym mówi się bez wahania – oto

 duma rosyjskiego net artu 

– jest Aleksiej Szulgin (Алексей Шульгин) – artysta wyróżniający się porażającą aktywnością sieciową: od projektów własnych, poprzez szereg wzajemnie powiązanych stowarzyszeń artystycznych i wszelkiego rodzaju prowokacje artystyczne, aż po stworzenie pierwszego Cyberpunk Band – 386DX, który z powodzeniem koncertuje nie tylko w Rosji, lecz także w Europie, Azji i USA.

Urodzony w 1963 roku w Moskwie Szulgin zaczynał swoją karierę artystyczną jako fotograf. Od lat jest także czynnym wykładowcą sztuki współczesnej i fotografiki, uczestnikiem ponad sześćdziesięciu wystaw i festiwali sztuki, rosnącej liczby sympozjów i konferencji poświęconych fotografii artystycznej, sztuce współczesnej, nowym mediom i in. W 1988 roku wraz z kilkoma przyjaciółmi zakłada grupę artystyczną Immediate Photography, sześć lat później wirtualną galerię Hot Pictures, która daje początek słynnemu moskiewskiemu centrum WWWArt (1995) [http://sunsite.cs.msu.su/wwwart/index1.htm]. Nie sposób wymienić wszystkich zrealizowanych i realizowanych przez niego projektów, stąd też naturalnym wydaje się być konieczność dokonania pewnego wyboru [1].

 (Invented) Form Art 

z 1997 roku [http://www.c3.hu/collection/form/], to najwyższych lotów eksperyment z formą, próba dotarcia do maksimum możliwości przekazu artystycznego, których nośnikiem mogą być tak minimalne z pozoru środki wyrazu, jakimi w cyberprzestrzeni są klasyczne już dziś pola wyboru, szare buttony submit/reset, czy samorozwijające się pola tekstowe. Artystyczna strategia Szulgina, cel jaki chce osiągnąć wydaje się jasny – to deziluzja odbiorcy, potencjalnego użytkownika komputera i sieci, którego każdy krok w przestrzeni Form Art’u powoduje zmaterializowanie, unaocznienie destrukcji stereotypu. Jest to każdorazowe poddanie w wątpliwość stereotypowego myślenia i postrzegania medium. W projekcie tym warto dostrzec także wyraźne związki Szulgina z uważanymi za prekursorów net artu jako takiego, holenderskimi artystami Jodi (Joan Heemskerk i Dirk Paesmans) [http://www.jodi.org/; http://map.jodi.org/; http://ctrl-space.c3.hu/index.html i in.].

Aleksiej Szulgin – Form Art, 1997, strona glówna projektu

Aleksiej Szulgin – Form Art, 1997, strona główna projektu

 FuckU-FuckMe 

z 1999 roku ze znaczącym i równocześnie przewrotnym podtytułem Changing the feel of communication (Zmiana odczucia komunikacji) [http://www.fu-fme.com/] nosi wszelkie znamiona artystycznej prowokacji, celowo utrzymanej w konwencji korporacyjnej strony WWW, typowej dla niezliczonej ilości firm soft- i hardware’owych. Wszelki komentarz w tym konkretnym przypadku wydaje się zbędny, pozostaje jedynie życzyć udanych zakupów i radości użytkowania, płynącej, rzecz jasna, z bezprecedensowej możliwości komunikowania, komunikowania, komunikowania.

Aleksiej Szulgin  – FU-FME, 1999, GenitalDrive modele M i F przygotowane do dzialaniaAleksiej Szulgin  – FU-FME, 1999, GenitalDrive modele M i F przygotowane do dzialania

Aleksiej Szulgin  – FU-FME, 1999, GenitalDrive modele M i F przygotowane do działania

Ostatni projekt Szulgina, na który nie sposób nie zwrócić w tym miejscu uwagi, pomimo możliwych wątpliwości odbiorcy, to

 386DX 

[http://www.easylife.org/386dx/] – projekt, który z trudem poddaje się jakiemukolwiek opisowi. Z technicznego punktu widzenia całość wygląda banalnie: komputer zapomnianej już niemal klasy 386 (RAM 4Mb/CPU 40MHz/HDD 40Mb/EGA/SB16), przy akompaniamencie zapisanych na dysku twardym sekwencji midi syntetyzuje głos bezpośrednio z zapisanych plików tekstowych (technologia Text2Speech). Na scenie Aleksiej Szulgin z przewieszoną na szyi klawiaturą; za nim, na ekranie, najpierw powiększone do gigantycznych rozmiarów okienko wyboru Windows – „ok”/„cancel”, następnie fantasmagoria kształtów i barw, czyli pełnoekranowe animacje zsynchronizowane w czasie rzeczywistym ze strumieniem dźwiękowym, tworzone przez autorski program WIMP (Windows Interface Manipulation Program) [http://www.wimp.ru/]. Do tego odpowiednie nagłośnienie, strumienie światła, szalejąca publiczność. Warto jeszcze wspomnieć o płytach: The Best of 386DX (Staalplaat, 2000) oraz 386DX: Легенда русского рока (386DX: Legenda rosyjskiego roka, Easylife Records, 2002).

Aleksiej Szulgin  – 386DX podczas koncertu w Hellenic American Union, Ateny 2000, fot. Steve Dietz

Aleksiej Szulgin  – 386DX podczas koncertu w Hellenic American Union, Ateny 2000, fot. Steve Dietz

Narodziny projektu związane są z konstatacją autora, iż zdecydowaną większość zadań artystycznych, które realizowane są przy pomocy najnowszych wersji urządzeń i oprogramowania, można zrealizować przy pomocy najstarszych wersji tychże:

„Rozpoczynając pracę z komputerem i internetem zrozumiałem, że jest to nieustanna frustracja, nie ma żadnej stabilizacji w tej dziedzinie. Przed chwilą coś opanowałeś, a natychmiast pojawiają się nowe wersje oprogramowania, które przekreślają twoją dotychczasową wiedzę i umiejętności.” [cyt. za: Волков 2002]

386DX w sposób oczywisty wymyka się ramom definicji net artu i odbiorca ma prawo poddać w wątpliwość zasadność zwrócenia nań uwagi w tym miejscu. Jednak nie należy ich mieć a priori. Nie ma ich sam Szulgin, bowiem dla niego, nawet, jeżeli uznamy, że 386DX nie jest projektem net artu, to bezpośrednio z niego wyrasta, znajdując się pomimo wszystko cały czas na jego pograniczu. Wydaje się, iż jest to naturalne następstwo rozwoju sztuki – rozwoju, który nieodłącznie związany jest z poszukiwaniem nowych dróg, nowego sposobu prezentacji i postrzegania.

 Aleksiej Szulgin  – 386DX podczas koncertu w ramach Jutland Academy Of Fine Arts, Aarhus, 2002, fot. Bjorn Ross

Aleksiej Szulgin  – 386DX podczas koncertu w ramach Jutland Academy Of Fine Arts, Aarhus, 2002, fot. Bjorn Ross

Oszczędność w doborze środków stanowi bodaj najbardziej wyraźną cechę twórczości Szulgina. Próżno szukać w jego projektach skomplikowanych skryptów Perl, PHP czy DHTML, brak też animacji Flash, rzadko pojawiają się animowane gify. Szulgin pozostaje minimalistą, wiernym najprostszym rozwiązaniom HTML i JAVA, czy też tak jak w przypadku projektu 386DX prehistorycznym wręcz konstrukcjom i oprogramowaniu.

::back::::next::


[1] Czytelnik może zapoznać się szerzej z działalnością Szulgina, odwiedzając jego autorską witrynę Easylife [http://www.easylife.org/]. Tam też znajduje się swoisty manifest net artu (dostępny w języku angielskim) [http://www.easylife.org/netart/; http://subsol.c3.hu/subsol_2/contributors/bookchintext.html]. Warto zwrócić uwagę na definicję net artu w pkt. 1.A.1.


Rambler's Top100 copyright © 2001 by mochola, last updated 1401Y2K8, best with IE5.5 1024x768px, 13 sec over 56.6 bps